Ceny dusíkatých hnojiv nadále klesají, přičemž ceny jsou pod masivním tlakem v důsledku nízké poptávky a dalšího poklesu cen plynu, uvádějí analytici CRU ve svém týdenním přehledu trhu.
Prudký pokles cen zemního plynu způsobil, že se evropská produkce močoviny zotavila z loňského minima 20 až 30 % na přibližně 60 až 65 % normálu, říká analytik pro hnojiva Josh Linville. Evropa se na celosvětové produkci močoviny podílí pouze pěti procenty, ale i tak je to 11,3 milionu tun produktu, což má na ceny velký vliv.
Po uzavření indického tendru na močovinu ceny močoviny ve většině regionů nadále klesají o 20 až 30 USD za tunu. Přesto zůstává výhled cen slabý, říká Linville. Indické nabídkové řízení na močovinu bylo vypořádáno za indické dodací ceny 330 USD za tunu CFR, což pro vývozce ze Středního východu znamená přibližně 310 USD za tunu FOB.
Podle většiny analytiků zůstává trh masivně přezásoben, což většinu kupujících podněcuje k tomu, aby nadále nakupovali pouze své absolutně minimální požadavky a ponechali si možnost zaujmout větší pozice, pokud by cena dále klesala. Jarní sezóna na severní polokouli byla pro obchodníky a výrobce hnojiv zklamáním a většina zbývající poptávky byla pokryta dlouhodobějšími kontrakty, což znamená, že obchodníci na spotovém trhu mají jen malou šanci zboží prodat.
Trh má stále daleko k rovnováze
Jarní sezóna v USA je již v plném proudu a veškerý dovoz močoviny, který byl dodán během zimy, se nyní rozděluje na středozápadě. Vzhledem k velmi vysokým zásobám bude americký apetit po dalších spotových dodávkách minimální, popisují situaci v USA analytici.
Ceny dusičnanu amonného pokračují v rychlém pohybu směrem dolů - ruský AN minulý týden klesl o dalších 10 % pod 250 USD/t FOB baltské přístavy, což bude podle obchodníků zajímat kupce, kteří nejsou citliví na ruské sankce, jako je Brazílie a možná i někteří afričtí odběratelé. To je jistě cenová úroveň, které nemohou konkurovat výrobci AN nezačlenění do výroby čpavku.
Ceny čpavku rovněž pokračovaly v klesajícím trendu, přičemž cena na Středním východě klesla o téměř 70 USD/t, protože asijská poptávka po čpavku téměř neexistuje, tvrdí analytici hnojiv. Ačkoli nižší ceny vedly k určité nákupní aktivitě, sektor čpavku zůstává silně přezásoben a ceny budou nadále klesat, dokud se nabídka a poptávka nedostanou do rovnováhy, dodávají.
Brazílie, další významný odběratel, je rovněž dostatečně zásobena močovinou a místní odběratelé vyvíjejí tlak na obchodníky, aby vyrovnali nedávný pokles cen způsobený indickým tendrem, tvrdí analytici.