14.11. 2022
Ceny zemního plynu na ICE UK od svého vrcholu na konci srpna neustále klesají. Ceny v posledních týdnech kolísaly a stále reagují na zprávy o konfliktu v černomořské oblasti.
Ceny zemního plynu ve Spojeném království jsou během minulého týdne obecně pod tlakem zvýšeného norského dovozu, potenciálu nových energetických obchodů a silného výkonu větrné energie.
Včera blízké futures na zemní plyn ICE UK uzavřely na 266,39 p/term, což je o 86,41 p/term více než v roce (10. listopadu 2021).
Jak se však počasí ochlazuje poptávka po energii roste, mohli bychom v příštích několika týdnech zaznamenat změnu celkového směru cen?
Vzhledem k tomu, že západní vztahy s Ruskem jsou nadále nestabilní, není překvapivé, že celkový pokles začíná zpomalovat. Analytici se domnívají, že pokud se počasí v příštích několika týdnech ochladí, mohli bychom zaznamenat, že poptávka po energii začne stoupat,což by mohlo přidat určitou podporu cenám, pokud se tak stane.
V úvahu je třeba vzít také dostupnost zkapalněného zemního plynu (LNG). V důsledku omezeného dovozu plynovodů z Ruska do Evropy je kontinent stále více závislý na LNG. Podle BBC byl evropský dovoz LNG v období leden-září 2022 již o 23 % vyšší než celkový dovoz v roce 2021, ačkoli rostoucí závislost může znamenat vyšší ceny, protože dodávky jsou celosvětově omezené.
Při pohledu do budoucna se předpokládá, že Spojené království je v současné době v závěrečné fázi dohody o LNG s USA, která by mohla zajistit přibližně 10 miliard metrů krychlových plynu. Britská vláda také usiluje o dohody s Norskem a Katarem. Pokud budou tyto zdroje LNG zajištěny, růst cen energií v zimě by mohl být zastropován. Tyto obchody a zimní povětrnostní podmínky výrazně ovlivní ceny energií a do budoucna zůstanou sledovaným bodem.
Co to znamená pro ceny hnojiv?
Vzhledem k tomu, že zemní plyn tvoří přibližně 60-80 % nákladů na výrobu hnojiv v Evropě, je důležité zvážit dopad cen energie na náklady na hnojiva. Jak je známo, rostoucí náklady na zemní plyn vedly některé výrobce hnojiv k zastavení nebo omezení výroby. Společnost CF Industries v srpnu pozastavila domácí výrobu čpavku ve svém závodě v Billinghamu, v důsledku čehož se Spojené království stalo více závislé na dovozu dusíkatých hnojiv.
Vzhledem k tomu, že ceny zemního plynu v posledních několika měsících klesaly, cena dováženého dusičnanu amonného se pohybovala do strany, což naznačuje, že celosvětová poptávka po hnojivech zůstává silná. Říjnová cena dováženého dusičnanu amonného činí 870,00 GBP/t, což je beze změny oproti září a o 48 % více než v předchozím roce.
Diskuse kolem ukrajinské dohody o vývozu by také mohly vést k tomu, že Rusko bude vyvážet více vlastních hnojiv a obilí. To bude v kombinaci s volatilními cenami plynu a nejistotou ohledně domácích dodávek zemního plynu důvodem ke sledování vývoje cen hnojiv.