Analytici vysvětlují pokles ceny černé olejniny propadem cen ropy. Ty v průběhu týdne výrazně klesly u ropy Brent a v pátek pokračuovaly v poklesu.
V této situaci zůstává tlak na ceny řepky vysoký a při pátečním obchodování se kotovaly pouze kolem 490 Eur za tunu. Během pouhých 14 obchodních dnů se ceny řepky snížily o 70 eur, tj. o 12 %. A to i přesto, že ceny řepky dosáhly v loňském roce s ruskou invazí na Ukrajinu rekordních hodnot téměř 1100 Eur - od té doby však ceny prudce klesly a mají potenciál do konce letošní sezóny dále klesat, tvrdí analytici společnosti Strategie Grains.
CenU řepky v Kanadě také ovlivnil pokles ceny. Ceny řepky se ve čtvrtek nejprve propadly pod 800 CAD za tunu a při obchodování během pátku se řepka obchodovala úrovni 779 CAD za tunu (530 EUR/t). Jeden kanadský analytik varoval, že ceny řepky by mohly v krátké době klesnout až na 750 CAD za tunu.
Velká sklizeň a levná řepka z Ukrajiny
Koncem února analytici společnosti Strategie Grains zvýšili svůj odhad produkce řepky v Evropské unii v roce 2023 na 19,6 milionu tun z 19,5 milionu tun o měsíc dříve, uvádí zpráva o olejninách. Prognóza byla nyní mírně vyšší než loňská produkce, která byla vykázána ve výši 19,5 mil. tun.
Mírný nárůst očekávané produkce by podle zprávy mohl přispět k dalšímu zvýšení zásob řepky v příští sezóně, kdy bude řepka čelit také konkurenci slunečnice a sóji. Společnost Strategy Grains očekává, že zásoby řepky v EU v aktuální sezóně 2022/23 porostou, protože nabídka levných australských dodávek a zejména vysoké dodávky z Ukrajiny v poslední době převyšují poptávku, uvedla společnost Strategy Grains.
Od 1. července 2022 do 5. března 2023 dovezly země EU ze třetích zemí přibližně 5,67 milionu tun řepkového semene. V porovnání s předchozím rokem se jedná o nárůst o 2,2 milionu tun, tj. o 62 %. Největším dodavatelem je Ukrajina s 2,9 mil. tun, tj. 51 % objemu dodávek. Následuje Austrálie s 2,3 milionu tun, tj. necelými 41 % dodávek. Do Německa zatím putovalo 812 000 tun a do Francie 858 000 tun.