Ceny obilí na začátku nového týdne nadále klesají. Podle analytiků se šíří přízrak globální finanční krize doprovázený rostoucími obavami o ekonomiku. "Sága o rozšíření vývozního koridoru z Ukrajiny pokračovala tento víkend protichůdnými prohlášeními. Ukrajina oznámila dohodu na 120 dní a Rusko pouze na 60 dní," komentuje Agritel.
Rusko požaduje zrušení západních sankcí, zejména na bankovní převody a náklady na pojištění lodních nákladů. Ruská agentura Tass uvádí: "Ruská strana souhlasila s prodloužením černomořské obilné iniciativy pouze o 60 dní (místo 120) do 18. května 2023, aby bylo dosaženo pokroku v memorandu mezi Ruskem a OSN o podpoře ruských potravin a hnojiv na světových trzích "
Ruská strana zdůraznila, že veškeré fámy o prodloužení o 120 dní, které šíří ukrajinská strana, jsou záměrnou lží. V sobotu ukrajinský ministr infrastruktury Alexandr Kubrakov uvedl, že dohoda o obilovinách byla prodloužena o 120 dní. Dne 22. července loňského roku byly v Istanbulu uzavřeny dohody o vývozu potravin z Ukrajiny na 120 dní. V listopadu byly prodlouženy na stejnou dobu.
Mezitím podle analytiků egyptská státní agentura GASC nakoupila z Ukrajiny 120 000 t pšenice, přičemž ceny činily 279,5 USD/t (FOB báze) nebo 298,72 USD/t (C&F báze) s dodáním od 15. do 25. dubna 2023.
Rusko s rekordním vývozem pšenice a novými vývozními pravidly
Podle ruských analytiků ze společnosti Sovecon by Rusko mohlo v březnu vyvézt 4,2 milionu tun pšenice, což by znamenalo zdvojnásobení vývozu oproti předchozímu roku, informuje AKP-Inform. "Dodávky pšenice z přístavů v minulém týdnu vzrostly na 1 mil. tun oproti 0,8 mil. tun o týden dříve, což je nejvyšší týdenní objem od prosince 2022," uvádí se ve zprávě.
Analytici rovněž připomněli, že dodávky ruské pšenice se v únoru zpomalily kvůli bouřkám v Novorossijsku, hlavním exportním přístavu. Kvůli špatnému počasí činily únorové dodávky obilí 3,4 milionu tun, což je méně než 3,7 milionu tun v lednu, uvádí Sovecon. "Poptávka po pšenici zůstane vysoká. Obchodníci se však budou snažit snížit nabídkové ceny v přístavech, aby konkurovali dodavatelům z jiných regionů," předpovídají analytici.
Ruské ministerstvo zemědělství v pondělí představilo nový systém zahraničního obchodu se zemědělskými produkty, kdy se platby budou provádět prostřednictvím národního clearingového centra, uvádí dokument zveřejněný na ruských vládních internetových stránkách, píše agentura Reuters. V rámci tohoto systému pak zahraniční odběratelé ruského obilí požádají o zřízení rublových a devizových účtů u národního clearingového centra země.