Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Dění na trhu s komoditami v 29.týdnu

Trh s obilovinami

Trhy zakončily minulý týden mírným poklesem, protože výhled počasí v USA se zlepšil a Čína zrušila 160 tis. tun vývozu kukuřice z USA pro sezónu 2020/21, zejména pro kukuřici s termínem vypořádání 31. srpna.

Na začátku týdne tlačily ceny vzhůru obavy o úrodu v USA a Kanadě a nákupy spekulativních obchodníků. Předpověď počasí a podmínky pro plochy oseté kukuřicí v USA se však v průběhu týdne zlepšili. Tato změna a vybírání zisků spekulativními obchodníky v USA způsobili, že světové ceny skončily týdenním poklesem.

O víkendu pršelo na severozápadě Středozápadu. To by mělo pomoci úrodě kukuřice v této oblasti po suchých podmínkách v uplynulém měsíci. Podle předpovědí bude tento týden v severních oblastech pršet více, ale centrální část Středozápadu bude sušší.

Trochu zapršelo také v kanadských prériích, ale pro tamní plodiny už může být pozdě. Poslední zpráva o úrodě v Saskatchewanu uvádí, že jakýkoli déšť nyní pomůže pouze stabilizovat výnosy. Podle předpovědi USDA bude Kanada v této sezóně zajišťovat 13 % světového vývozu ječmene a 11 % vývozu pšenice. Vzhledem k již tak nízkým kanadským zásobám a suchému počasí to vypadá spíše optimisticky.

Evropská sklizeň pomalu pokračuje. Stále však panuje velká nejistota, mimo jiné ohledně kvality pšenice a ječmene ve Francii a Německu po zpožděných deštích. Sklizeň nyní pomalu začíná v ruských, kritických "černozemních" oblastí a během příštího týdne budeme vědět mnohem více.

Trh s olejninami

Tlak na komplex olejnin v uplynulém týdnu byl způsoben kombinací lepšího počasí a snížené poptávky. V důsledku toho se futures na chicagské sójové boby (Nov-21) v průběhu týdne propadly o 2,9 %.

Dlouhodobější modely počasí naznačují chladnější počasí v některých klíčových oblastech USA. V Iowě a Minnesotě, obou klíčových státech produkujících sóju, je předpovězen tolik potřebný déšť.

Dalším tlakem na světové ceny sóji je zpomalující se poptávka po sóje ze strany Číny. Poté, co bylo v první polovině roku 2021 dovezeno rekordních 48,9 mil. t, což představuje meziroční nárůst o 9 %, se čínský dovoz koncem roku 2021 zpomalí. To, co tuto poptávku zpomaluje, jsou nižší marže producent vepřů v Číně, které od začátku roku 2021 klesly o 100 %.

Vývoz malajských produktů z palmového oleje za období 1.-25. července poklesl o 0,5 % na 1,14 mil. t. V neděli o tom informovala společnost Cargo Surveyor Intertek Testing Services.

Futures na řepku v Paříži (listopad 21) uzavřel v pátek na 530,25 EUR/t, což znamená pokles o 13,00 EUR/t v průběhu týdne.