31.5.2021
Během minulého týdne velké čínské nákup kukuřice zvýšily ceny obilí (více
zde).
Extrémní sucho v Brazílii, nadále ovlivňuje aktivitu trhů s obilninami. Minulý týden tamní úřady oznámily, že zde panuje nejhorší sucho související s La Ninou za posledních 91 let.
V Evropě panovalo chladné počasí a přední producenti Francie a Německo mělo dostatek srážek a aktuální zásoby jsou velmi dobré. Nedávné srážky ve Francii podle francouzské zemědělské kanceláře FranceAgriMer výrazně zlepšily stav plodin pšenice a ječmene. Odhaduje se, že 80 procent francouzské pšenice je v dobrém až vynikající kondici. V Německu by situace neměla být o nic horší.
Čína očekává velkou sklizeň pšenice. Čínský státní úřad pro obilí CNGOIC předpovídá na rok 2021 rekordní úrodu pšenice ve výši 136,4 milionu tun a medvědí zprávy přicházejí také z Ruska, které očekává velkou sklizeň pšenice a drastické snížení vývozní daně v červnu.
Ruská daň z vývozu pšenice na začátku června prudce poklesne, oznámilo to minulý týden ministerstvo zemědělství ( více
zde). Podle toho by Rusko mohlo navzdory mírně menší sklizni zvýšit vývoz obilí v marketingové sezóně 2021/22 o 3 miliony tun na 51 milionů tun. Ministerstvo očekává, že v roce 2021 bude sklizeň ruského obilí kolem 127,4 milionu tun. Asi 81 milionů tun z toho je pšenice. V roce 2020 země sklidila 133,5 milionu tun obilí, včetně 85,9 milionu tun pšenice.
Tento shluk informací zdaleka neposkytuje jednotný obraz, a proto jsou trhy z jakýchkoli novinek nesmírně nervózní a to zejména v USA, neboť právě odtud přichází nejsilnější impulsy. Dnes je, ale v USA státní svátek a evropské ceny obilí se musí obejít bez regulací ze zámoří.