Evropská zemědělská sdružení volají po větší podpoře při řešení dopadů ukrajinského dovozu. Existenci mnoha zemědělců v EU vidí v ohrožení.
Evropské farmářské organizace a družstva se 10. ledna setkaly s komisařem EU pro zemědělství Januszem Wojciechowskim, aby prodiskutovali dopad dovozu z Ukrajiny na jejich sektor.
Setkání se zúčastnili zástupci šesti organizací, včetně Copa a Cogeca, jakožto hlasu farmářů a jejich družstev v EU, informuje zpravodajský servis družstevních svazů coop.news.
"To, co se děje na Ukrajině , je neúnosné a jako EU je naší povinností a naším zájmem Ukrajinu nadále podporovat ," stojí v prohlášení asociací. "Proto jsme jako zemědělci připraveni se podílet na úsilí EU o podporu Ukrajiny."
"Jsme však přesvědčeni, že tyto snahy jsou v současnosti nespravedlivě rozděleny a neúměrně a neudržitelně zatěžují zemědělský sektor."
„Obáváme se také , že přežití producentů z EU obecně a zejména v odvětví obilovin, olejnin, drůbeže, vajec a cukru bude ohroženo, pokud mechanismus autonomních obchodních opatření (ATM) s Ukrajinou zůstane ve své současné podobě bez úprav. ,“ stojí v prohlášení spolků.
Asociace se navíc obávají, že pokud budou současná opatření pokračovat , bude ohrožena neomezená podpora Ukrajiny .
Investice do logistiky a zvýšení hraničních kontrol
Asociace se rovněž domnívají, že je důležité najít řešení tohoto problému na úrovni EU, aby byla zachována jednota EU a integrita vnitřního trhu EU .
To zahrnuje především posílení mezinárodního úsilí o zlepšení toku zboží z černomořských přístavů, aby se mohly opět stát hlavním exportním kanálem .
Kromě toho jsou nutné investice do zlepšení logistiky a infrastruktury , aby se zajistilo řádné fungování koridorů solidarity a zvýšil se jejich počet, aby se zboží snadno dostalo tam, kde je skutečně potřeba.
Další úsilí je rovněž zapotřebí k zajištění toho , aby produkty vstupující na vnitřní trh splňovaly požadované normy pro dobré životní podmínky rostlin a zvířat prostřednictvím zvýšených hraničních kontrol .
Družstevní svazy také vyzvaly k vytvoření systému, který zajistí, že místo určení všech zásilek ukrajinských zemědělských produktů bude určeno před jejich vstupem do EU , aby se zajistilo, že ukrajinské produkty dorazí do tohoto místa určení, které je určeno před vstupem do EU a neskončí jinde.
Toho lze dosáhnout například použitím dovozního prahu pro citlivé zemědělské komodity, na které se vztahuje šest sdružení podléhajících liberalizaci obchodu, na základě ročního průměru za roky 2021 a 2022.