Velké sucho způsobilo, že Evropa čeká nejmenší sklizeň kukuřice za posledních 15 let. V mnoha zemích musí zemědělci sklízet mnohem dříve. Krmná kukuřice se stává velmi vzácnou – a drahou.
Velké sucho pravděpodobně sníží úrodu kukuřice v Evropské unii o 10 milionů tun. S pouhými 55,4 miliony tun by to byla nejmenší sklizeň kukuřice za posledních 15 let, očekává ve své měsíční prognóze poradenská firma Strategie Grains. Prognóza představuje 15% snížení z červencového odhadu 65,4 milionu tun.
USDA také v pátek snížila evropskou sklizeň kukuřice o 8 milionů tun – i když z 68 na 60 milionů tun. Strategie Grains snížila očekávání ohledně sklizně kukuřice v EU, protože zhoršující se sucho a následné vlny veder v klíčových producentských zemích, jako je Francie, Rumunsko a Maďarsko, těžce zasáhly úrodu kukuřice během jejich klíčového letního vegetačního období.
" Vyhlídky na sklizeň kukuřice na zrno v Evropě v roce 2022 se drasticky zhoršily," uvedla Strategie Grains ve své nejnovější zprávě o obilninách. Závěr analytiků je: Jednalo by se o nejmenší sklizeň od roku 2007.
USDA také uvedl země, kde „extrémní horko a sucho“ snížily vyhlídky na sklizeň. Jsou to: Rumunsko, Maďarsko, Francie, Itálie, Španělsko, Bulharsko a Německo.
Vysoké potřeby dovozu a posun v poptávce
Klesající výhled sklizně přiměl Strategie Grains ke zvýšení prognózy dovozu kukuřice do EU v letech 2022/23 o téměř 3 miliony tun na 20 milionů tun. To by stále zahrnovalo 9 milionů tun kukuřice, která by měla pocházet z Ukrajiny, ačkoli potenciální ukrajinský export zůstal nejistý vzhledem k pokračujícímu konfliktu s Ruskem a nebezpečné přepravě obilí přes dohodnutý mořský koridor, uvedla Strategie Grains. USDA v pátek zvýšila dovoz kukuřice do EU z 16 na 19 milionů.
Poradenská společnost snížila v EU používání kukuřice na krmivo, což je hlavní prodejní trh kukuřice na zrno, o více než 4 miliony tun a přesunula část poptávky na krmnou pšenici a ječmen. Nižší dostupnost kukuřice by podle analytiků mohla také omezit evropské dodávky pšenice a ječmene v závislosti na tom, kolik obilí EU vyváží, uvedla Strategie Grains.
Horké a suché počasí v částech středozápadu USA také vyvolalo obavy ze ztráty výnosů u největšího světového producenta kukuřice a v poslední době podpořilo ceny. USDA snížila americkou produkci o téměř 4 miliony tun na 364,7 milionu. Na druhou stranu zpráva revidovala produkci kukuřice na Ukrajině nahoru o 5 milionů tun na 30 milionů tun. To znamená, že Ukrajina by mohla vyvézt 12,5 milionu tun nebo více místo původně očekávaných 3,5 milionu tun, říká USDA.
Nouzová sklizeň ve Francii a Evropě
Sklizeň kukuřice ve Francii byla minulý týden rovněž odhadována na nejnižší úroveň za posledních deset let, ukazují údaje zemědělského úřadu FranceAgriMer. Důvodem jsou přetrvávající sucho a nedávná vlna veder, kvůli kterým vysychají pole největšího producenta obilí v Evropské unii. Jen 53 % francouzské kukuřice na zrno bylo 8. srpna v dobrém nebo vynikajícím stavu, ve srovnání s revidovanými 62 % v předchozím týdnu, uvedla FranceAgriMer ve své zprávě o sklizni obilí.
To bylo podle údajů AgriMer, které sahají až do roku 2011, znamenalo ve Francii nejnižší úrodu za tu roční dobu. Letošní rating už v červenci ztratil zhruba 30 procentních bodů. Kukuřice je jednou z plodin nejvíce zasažených nejhorším suchem v Evropě. Před rokem bylo 91 % kukuřice ve stejném týdnu hodnoceno jako dobré nebo vynikající, uvedl FranceAgriMer.
Úroda kukuřice mohla utrpět ještě větší škody, protože v poslední době trvá horké počasí s teplotami dosahujícími na jihozápadě téměř 40 stupňů Celsia. I další části Evropy letos v létě trpěly velkým suchem a extrémními horky, což přimělo analytiky a Evropskou komisi k postupnému snižování jejich očekávání ohledně letošní sklizně kukuřice v EU.
Horké a suché léto bude mít za následek velmi brzký začátek sklizně francouzské kukuřice, podobně jako v Německu a dalších zemích. Také ostatní druhy obilí byly sklizeny rychleji než obvykle.