Polsko chce kvůli masivnímu přílivu ukrajinského obilí pomoc. Toto obilí destabilizuje náš trh, říká polský premiér. Probíhají ostré protesty zemědělců a letos se v Polsku konají volby.
Polsko chce, aby Evropská unie využila všechny nástroje, které má k dispozici, k omezení množství ukrajinského obilí, které se dostává na trh EU, uvedl ve středu polský premiér uprostřed protestů zemědělců, protože dovoz sráží ceny polského obilí, informuje PolskieRadio.
Nespokojenost zemědělců
"Požadujeme využití všech regulačních nástrojů - kvót, cel, omezení nebo zablokování dovozu ukrajinského obilí do Polska," řekl Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci. Morawiecki rovněž uvedl, že se dohodl s představiteli několika zemí sousedících s Ukrajinou, že napíší předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a budou požadovat přijetí opatření. Polský premiér novinářům řekl: "Toto obilí destabilizuje náš trh".
Ukrajina, jeden z největších světových vývozců obilí, po ruské invazi v únoru 2022 dočasně uzavřela své černomořské přístavy a po obnovení vývozu do Černého moře otevřela také alternativní trasy přes státy EU Polsko a Rumunsko. Logistické překážky znamenají, že velké množství ukrajinského obilí, které je levnější než obilí vyrobené v EU, skončilo ve východoevropských státech, což masivně ovlivnilo ceny a odbyt místních zemědělců.
Polský premiér na tiskové konferenci uvedl: "Pověřil jsem místopředsedu vlády Henryka Kowalczyka, aby velmi rychle stanovil pravidla, která nám umožní prodat část obilí nahromaděného v Polsku do severní Afriky a na Blízký východ - což bylo vlastně jeho původní určení," informuje
450 000 tun měsíčně
Přes Polsko se každý měsíc přepravuje více než 450 000 tun obilí z Ukrajiny, říká ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk. To je 16krát více než ve stejném období loňského roku a o více než 50 procent více než v polovině letošního roku, řekl Adamczyk tento týden Evropské bance pro obnovu a rozvoj.
Kowalczyk, který je zároveň polským ministrem zemědělství, ve středu večer uvedl, že Polsko požádá Brusel, aby "uplatnil ochrannou doložku ve vztahu k dovozu obilí z Ukrajiny do Polska s cílem znovu zavést cla". Současná pravidla, která ruší veškerá dovozní omezení, "takovou doložku, která může být zavedena v situaci, kdy dojde k narušení trhu," řekl Kowalczyk novinářům po jednání se zástupci polských zemědělců.
Kowalczyk dodal, že Polsko bude k podobnému kroku vybízet Slovensko, Rumunsko a Maďarsko a také Bulharsko. Dosud bylo na kompenzaci ztrát polských zemědělců z přílivu ukrajinského obilí přislíbeno přibližně 1,1 miliardy zlotých (230 milionů eur), včetně programu pomoci ve výši 600 milionů zlotých (128 milionů eur), který v pondělí schválila Evropská komise, uvedla agentura Reuters.