6.12.2021
V každém případě mnoho ekonomů koriguje své pozitivní ekonomické prognózy směrem dolů. Faktem je, že varianta Omicron zasadila těžkou ránu optimistickým očekáváním, že světová ekonomika vstoupí do roku 2022 na pevnější ekonomické půdě.
Omicron také potenciálně podkopává plány tvůrců hospodářské politiky zaměřit se více na masivní dopad inflace než na slabou poptávku.
V každém případě zavedení nových cestovních a dopravních omezení v mnoha zemích otřáslo důvěrou spotřebitelů a podnikatelů. Výsledkem je opětovné omezení hospodářské činnosti a růstu.
Nemluvě o nových problémech v dodavatelském řetězci a dalších narušeních mezinárodního obchodu. V každém případě trhy reagují velmi citlivě - jak jsme již viděli tento týden - také u obilí a zemědělských produktů.
Omicron oslabuje cenu ropy
Světové trhy reagovaly na zprávu o novém viru překvapivě rychle a možná až poněkud přehnaně odhadly možné důsledky. Zejména cena ropy prudce klesla. Většina zemědělských komodit, jako je obilí a olejniny, reagovali také poklesem ceny, nemluvě o výrazné korekci na světových akciových trzích.
Jedním z důsledků toho je, že místo očekávání zvýšení úrokových sazeb centrálními bankami v USA, Velké Británii a Evropě pro příští rok opět výrazně poklesne, alespoň se tak domnívají finanční analytici. Co bude následovat, závisí v každém případě na tom, co se dále zjistí o nové variantě COVID-19.
Nejhorším scénářem by ovšem podle analytiků byl plošný návrat k blokádám a požadavkům omezujícím růst. Již tak narušené dodavatelské řetězce by tak byly vystaveny dalšímu masivnímu zátěžovému testu.
Právě se zotavující poptávka by tak byla výrazně narušena. To by také znovu vyvolalo obavy ze zrychlení inflace a zpomalení hospodářského růstu.
Masivní ovlivnění trhů s hnojivy
Omicron by však mohla hrát roli i na dalších klíčových trzích. Obnovené uzavírky a obchodní omezení pravděpodobně ovlivní také obchod a ceny hnojiv a pesticidů.
Ceny hnojiv v poslední době neustále rostou. Obchodníci s hnojivy rovněž uvádějí, že poslední indické výběrové řízení spotřebovalo většinu močoviny, která byla k dispozici pro dodávky v prosinci. Indie se tak může na trhu objevit znovu na začátku nového roku, což povede k dalšímu růstu cen.
Je nepravděpodobné, že by Čína vyvážela velké množství močoviny, protože továrny se řídí vládními pokyny a prodávají výrobky na domácím trhu, aby kontrolovaly ceny nejen hnojiv, ale i potravin.
Podle nejnovějších údajů čínská výroba hnojiv v říjnu nadále klesala a nižší byl i vývoz močoviny, který se oproti září a předchozímu roku snížil o třetinu.
Na trhu s hnojivy hrála významnou roli (kromě vysokých cen energií) také pandemie. V některých zemích byly kvůli covidu uzavřeny závody a přístavy a vývoz byl zcela zakázán (jako v Rusku), což výrazně snížilo dodávky.