6.12.2021
Na začátku prosince bylo několik vývozů pozastaveno kvůli údajnému nedostatku vývozních licencí, informovala ruská tisková agentura Interfax a agentura Reuters. Dostupná nabídka se tak stále více omezuje, protože i další velcí vývozci hnojiv, jako je Čína, regulují nebo pozastavují jejich vývoz.
Ruská vláda již dříve rozhodla o omezení vývozu různých dusíkatých hnojiv po dobu šesti měsíců. Kvóty měly platit od 1. prosince do 31. května a měly být rozděleny vývozcům do konce listopadu.
"Ti, kteří svůj náklad nezaregistrovali do 1. prosince, však nemohli hnojiva vyvážet," uvedla agentura Interfax.“ Lodě uvízly v blízkosti hlavních vývozních přístavů, protože nesmějí nakládat hnojiva, ačkoli se v přístavech hromadí náklad," dodala. Vývozní licence měly být rozděleny do 6. prosince.
Rusko reguluje vývoz a chce rozšířit opatření
Ruské ministerstvo financí již v listopadu oznámilo, že bude přísněji regulovat vývoz dusíkatých a fosforečných hnojiv, aby lépe zásobovalo ruský trh a snížilo ceny pro zemědělce.
Ministerstvo přidalo některá hnojiva na seznam zboží, pro které byla zakázána nebo omezena pravidelná celní deklarace. Tyto změny mají vliv na vývoz všech dusíkatých hnojiv a také fosforečnanu diamonného (DAP), fosforečnanu monoamonného (MAP) a dalších dusíkatých, fosforečných a draselných hnojiv (NPK). Podle ruských analytiků chce vláda omezit vývoz dusíkatých hnojiv na přibližně 5,9 milionu tun a dodávky dusíkatých směsí na 5,35 milionu tun.
Opatření platí od začátku prosince, píše agentura Interfax. Rusko je však jedním z největších světových vývozců dusíkatých a fosforečných hnojiv a toto nařízení má významné důsledky pro světové trhy. Navíc další významný vývozce, Čína, v současné době činí totéž. Říše středu rovněž zastavila vývoz dusíkatých a fosforečných hnojiv nebo zavedla přísnější požadavky a kontroly vývozu.
Ruský prezident Vladimir Putin počátkem listopadu vyzval k vypracování balíčku opatření, která by neutralizovala rizika negativních důsledků nedostatku energie v Evropě, včetně destabilizace trhů s dusíkatými hnojivy, hutními výrobky a potravinami.
Ruská média rovněž informují, že v případě hnojiv se diskutuje o prodloužení současné státní regulace cen (omezení cen) dusičnanu amonného (AN) pro jarní setí nejméně do května 2022, aby se zajistily dodávky na domácí trh.
Rusko a Čína: důsledky pro světové trhy
"Hodně bude záležet na tom, jaka bude kvóta na dusíkatá hnojiva rozdělena mezi jednotlivé druhy živin," uvedla ruská analytička Elena Sachnová. Ruští zemědělci používají pro jarní výsadbu hlavně amonium, zatímco v Evropě a Asii je hlavním dusíkatým hnojivem močovina, takže tamní výrobci mohou čelit vyšším cenám“, uvedla.
Podle Maxima Kuzněcova, výkonného ředitele Ruské asociace výrobců hnojiv, která zastupuje největší společnosti v odvětví, vláda stanovila přiměřené rozdělení mezi domácí a zahraniční trh. Podle něj to nebude mít vliv na výrobu.
Evropské společnosti vyrábějící hnojiva a zemědělci mezitím hlásí, že ceny dusíku se za poslední měsíc ztrojnásobily a je ho obrovský nedostatek. Částečně proto, že kromě Ruska omezila vývoz také Čína, aby zajistila dostatečné domácí zásoby.
"Ruská vývozní kvóta dále omezí globální trhy, které již nyní bojují o dostupnou nabídku," řekl agentuře Bloomberg Alexis Maxwell, analytik společnosti Green Markets. "Rusko je přitom hlavním dodavatelem dusíku do USA."
„Ceny hnojiv v USA v poslední době dosahují rekordních hodnot, stejně jako ceny dusíku v západní Evropě“, uvedla minulý týden společnost Green
Markets.
Evropské reakce jsou k ničemu
Podle informací AgraEuropa musí Evropská komise s vysokými cenami něco udělat. V zemědělském výboru navrhli různá opatření k omezení cenového boomu. Například nizozemští europoslanci vidí řešení v uvádění organických materiálů na trh. „Výrobky z hnoje jsou technicky vyspělé a jejich prodej by byl ziskový“, vysvětlil nizozemský liberál Jan Huitema.
Francouzští poslanci upozornili na tíživou situaci mnoha zemědělců v důsledku vysokých cen vstupů a vyzvali k poskytnutí mimořádné pomoci z rozpočtu EU. Řada poslanců Evropského parlamentu vyzvala Evropskou komisi, aby dočasně pozastavila sankční cla na roztoky močoviny z Ruska a USA, aby se tak čelilo úzkému hrdlu na trhu s hnojivy.
Komise EU v současné době přezkoumává antidumpingová cla na roztoky močoviny. Rozhodnutí zatím nepadlo, informoval Michael Scannell z Evropské komise v zemědělském výboru Evropského parlamentu. Protože však sankční cla tvoří jen malou část vysokých cen hnojiv, jejich dočasné zrušení bude mít na ceny jen stěží dopad.