Rusko sklízí více pšenice než kdykoli předtím. Rekordní je i vývoz. Americké ministerstvo zemědělství bude muset ve středu zvýšit odhad sklizně o více než 10 milionů tun. To by samozřejmě mělo důsledky pro ceny pšenice, a to i v Evropě.
Rusko, největší světový vývozce pšenice, sklidilo podle předběžných oficiálních údajů za rok 2022 rekordní úrodu obilí ve výši 151,0 milionu tun po vysušení a vyčištění. Z toho 102,7 milionu tun pšenice.
To znamená, že americké ministerstvo zemědělství (USDA) bude muset v nadcházející čtvrteční (12.01) zprávě USDA pravděpodobně také revidovat současnou ruskou sklizeň pšenice směrem nahoru o více než 10 milionů tun - stejně jako celosvětovou nabídku pšenice. Zpráva USDA o obilovinách zatím uvádí pouze sklizeň pšenice v Rusku ve výši 91 milionů tun a rekordní vývoz pšenice ve výši 43 milionů tun.
Pokud by došlo ke korekci, mohlo by to vyvolat značný tlak na trhy a ceny pšenice, protože by to znamenalo mnohem více pšenice na světovém trhu, než se dosud oficiálně předpokládalo. Obrovskou ruskou nabídku v podstatě potvrzují i průběžné velmi vysoké údaje o ruském vývozu. Podle toho by Rusko mohlo v lednu 2023 vyvézt 3,6 až 3,8 milionu tun pšenice, odhadují analytici ruské zemědělské poradenské společnosti IKAR. Jiné poradenské společnosti dokonce považují za možný vývoz pšenice v lednu až 4,0 mil. tun.
Odhady ruského prosincového vývozu pšenice se dokonce pohybují v rozmezí 4,1 až 4,5 milionu tun a vysvětlují také část trvalého cenového tlaku na světových trzích. Oficiální údaje o vývozu z Ruska však nejsou k dispozici, protože ruské úřady se chtějí vyhnout "spekulacím" o vývozu, uvádí tisková agentura Reuters.
Podobně jako v případě Ukrajiny je však Černé moře pro Rusko nejdůležitější cestou vývozu obilí do zbytku světa. Vzhledem k ruským novoročním svátkům, které končí 9. ledna, však byla obchodní aktivita v poslední době poněkud nižší. Kromě toho mají Rusové stále problémy s pojištěním svých nákladů, uvádějí analytici.
Rusko chce omezit pěstování pšenice - sklizeň v roce 2023 "jen" 80 mil. t
Ceny ruské pšenice s 12,5% obsahem bílkovin a s okamžitou dodávkou z černomořských přístavů se podle ruských analytiků společnosti Sovecon v poslední době nezměnily a pohybovaly se v rozmezí 307-311 USD za tunu.
Nedávné oslabení rublu vůči dolaru by mělo krátkodobě podpořit ruský vývoz pšenice. Jeho podpora však bude ve střednědobém horizontu omezená, protože vývozní daň, kterou Rusko každý týden stanovuje, se se slabším rublem zvyšuje.
Ruské ministerstvo zemědělství předpokládá, že celková produkce obilovin v roce 2023 dosáhne 125 až 127 milionů tun, z toho pouze 80 až 85 milionů tun pšenice. Ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrušev uspořádal schůzku, na které se plánovala struktura osevních ploch pro sklizeň v roce 2023. Podle plánů ministerstva zemědělství je mimo jiné nutné zvýšit plochu osetou jarním ječmenem o 400 000 hektarů a luskovinami, především hrachem, nejméně o 125 000 hektarů, aby bylo zachováno střídání plodin, uvedlo ministerstvo.
"Očekává se, že kombinovaná plocha osetá obilovinami a luštěninami bude činit přibližně 47,6 milionu hektarů, což je o 136 000 hektarů více než v letošním roce. Ruské ministerstvo zemědělství zároveň vidí potřebu snížit osevní plochu pšenice o téměř 0,5 mil. ha, "aby byla zachována cenová rovnováha a stabilizován domácí trh v zájmu všech zúčastněných stran a aby byla prodána současná rekordní úroda", uvádí se ve zprávě ministerstva.
Kromě toho je na příští rok ohlášen nárůst pěstování sóji. Plocha potřebná pro pěstování slunečnice je rovněž nejméně 9,8 milionu hektarů a pro pěstování olejného lnu nejméně 2,2 milionu hektarů. Podle vyjádření Dmitrije Patruševa se celková plocha všech plodin na orné půdě v příštím roce zvýší přibližně o 50 000 hektarů a přesáhne 82 milionů hektarů.