Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Rusko zastavilo obchod s obilím s Ukrajinou - výbuchy na Krymu

31.10.2022

Rusko v sobotu zastaví obchod s obilím. Důvodem jsou zřejmě útoky dronů na Krymu. To znamená, že v listopadu nebudou moci z ukrajinských černomořských přístavů vyplout žádné lodě s obilím.

Rusko pozastavilo účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů, kterou zprostředkovala OSN, uvedlo v sobotním prohlášení ruské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury TASS.

"Rusko pozastavuje svou účast na obchodu s obilím v důsledku teroristického útoku v Sevastopolu na válečné lodě Černomořské flotily a obchodní lodě nasazené k zajištění bezpečnosti obilného koridoru," uvádí se v ruském prohlášení."

Podle ruské verze byly lodě Černomořské flotily napadeny 16 bezpilotními letouny ve 4:20 místního času.Ukrajinský ministr zahraničí obvinil Moskvu, že v sobotu pod "falešnou záminkou" pozastavila svou účast v černomořském obilném koridoru.

"Vyzývám všechny státy, aby požádaly Rusko, aby zastavilo své hladové hry a znovu se postavilo čelem ke svým závazkům," napsal Dmytro Kuleba na Twitteru. Rusko již dříve uvedlo, že po ukrajinském útoku na ruské lodě na Moskvou okupovaném Krymském poloostrově pozastavilo účast na tři měsíce staré dohodě.

Šéf štábu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v sobotu obvinil Rusko z "vydírání" a "vykonstruovaných teroristických útoků" po explozích na Krymském poloostrově.

Organizace spojených národů v pátek vyzvala strany dohody, aby prodloužily platnost dohody o obilovinách i po polovině listopadu, a uvedla, že je to nezbytné pro zajištění celosvětové potravinové bezpečnosti.

Organizace spojených národů rovněž vyzvala k úplnému provedení související dohody, která má zajistit, aby se obilí a hnojiva z Ruska dostávala i na světové trhy.

"Zdůrazňujeme, že je naléhavě nutné přispět k zajištění potravin na celém světě a zmírnit utrpení, které tato celosvětová krize způsobuje miliardám lidí," uvedl v prohlášení mluvčí OSN Stephane Dujarric.

Na základě dohody z 22. července mohla Ukrajina obnovit vývoz obilí a hnojiv z Černého moře, který se zastavil, když Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. Vývozní dohoda s Ukrajinou byla původně omezena na 120 dní.

OSN usiluje o prodloužení dohody až o jeden rok a o usnadnění společných inspekcí plavidel úředníky OSN, Turecka, Ruska a Ukrajiny.

OSN mezitím nedávno varovala, že počet nevyřízených zásilek již přesáhl 150.

Rusko v poslední době dohodu opakovaně kritizovalo s tím, že jeho vlastní vývoz je stále omezován a že se do potřebných zemí nedostává dostatek ukrajinského obilí. Nyní Moskva prodloužení dohody o vývozu na Ukrajinu po listopadu prozatím zastavila.