Ceny obilí tento týden klesly o 20 eur. Na konci týdne se zdá, že se ceny opět stabilizují. Dnes, v pátek, začínají ceny pšenice v USA předobchodní období mírně v červených číslech a kukuřice je rovněž mírně v červených číslech. Analytici se obávají výrazného poklesu cen po prodloužení dohody o vývozu obilí do Černého moře.
Evropské ceny pšenice se ve čtvrtek mírně zotavily a obchodovaly se o téměř 3 EURa výše na úrovni 339 EUR za tunu. Ceny kukuřice vzrostly o 5 EUR na 332 EURza tunu. V pozadí současných cenových výkyvů je velká nejistota ohledně dalšího vývoje vývozu obilí z ukrajinských černomořských přístavů.
Vývozu obilí z Evropy se zatím daří velmi dobře - zejména z Francie, Německa, Rumunska, Polska a pobaltských států, jak ukazují aktuální údaje o vývozu.
Analytici však uvedli, že nedávný pokles ceny byl pouze "předzvěstí" toho, co se stane, pokud bude dohoda skutečně prodloužena.
Ceny pšenice se ve čtvrtek poněkud zotavily poté, co ruský velvyslanec v OSN sdělil tiskové agentuře Reuters, že Moskva odmítne prodloužení dohody o koridoru v listopadu, pokud nebudou splněny její požadavky.
Po čtvrteční schůzce ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým prezidentem Erdoganem se však objevila naděje na pokrok v jednáních. Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž uvedlo, že je připraveno zvýšit vývoz potravin a hnojiv, aby odvrátilo celosvětovou potravinovou krizi, ale brání mu v tom Spojené státy, napsala agentura Reuters.
USA přímo nesankcionovaly ruský zemědělský vývoz, ale sankce uvalené na ruskou lodní, pojišťovací, logistickou a platební infrastrukturu omezují ruskou schopnost vyvážet hnojiva a chemikálie, jak Moskva tvrdí v každém případě.
Probíhající rozhovory mezi představiteli OSN a Ruskem však mluvčí OSN Stéphane Dujarric označil za "pozitivní a konstruktivní". To posiluje očekávání obchodníků a analytiků, že vývozní dohoda bude nakonec prodloužena a možná i rozšířena.
Evropská sklizeň kukuřice ještě menší - Argentina se špatnou úrodou pšenice
Mezinárodní rada pro obiloviny (IGC) ve čtvrtek snížila svou prognózu celosvětové produkce kukuřice v letech 2022/23. Důvodem bylo snížení produkce v Evropské unii a ve Spojených státech.
V měsíční aktualizaci IGC revidovala celosvětovou produkci kukuřice v roce 2022/23 směrem dolů o 2 miliony tun na 1 166 milionů tun. To je výrazně méně než 1,217 milionu tun sklizených v loňském roce.
Hlavní změny nastaly v EU, kde se produkce kukuřice snížila z původních 56,2 milionu tun na 53,5 milionu tun, a v USA, kde se nyní produkuje 353 milionů tun z 354,2 milionu tun.
IGC předpokládá, že USA, největší světový vývozce kukuřice, budou moci v roce 2022/23 vyvézt o 3 miliony tun kukuřice méně.
Argentinská úroda pšenice se letos pravděpodobně sníží na 16 milionů tun, uvedla ve čtvrtek obilná burza v Rosariu. To je další snížení o 0,5 milionu tun oproti předchozí prognóze.
Argentina je významným vývozcem pšenice a její úloha na světových trzích se kvůli celosvětovým problémům s dodávkami zvýraznila. V loňském roce Argentina vyprodukovala rekordních 23 milionů tun pšenice.
Burza v Rosariu zachovala své prognózy pro příští sklizeň kukuřice v roce 2022/23 ve výši 56 milionů tun a sklizeň sóji v roce 2022/23 ve výši 48 milionů tun. Zemědělci právě začínají se setím kukuřice a v příštích týdnech začne setí sóji.