Chicagské sójové boby (Nov-21) minulý týden klesly o 27,28 USD/t a v pátek uzavřely na 474,22 USD/t.1
V pátek se objevila zpráva, že americká Agentura pro ochranu životního prostředí doporučuje, aby mandáty pro přimíchávání biopaliv v roce 2021 byly nižší než v roce 2020. To způsobilo oslabení cen rostlinných olejů a olejnin. Pro rok 2022 mají být mandáty vyšší než v roce 2021 nebo 2020, i když není jisté, o kolik.
Pro sojové boby bude klíčová velikost světové úrody. Vzhledem k tomu, že v srpnu bude u amerických plodin pokračovat plnění lusků, budou klíčové předpovědi a hlavně dešťové přeháňky, zejména ve státech postižených suchem.
Velkou roli v medvědím sentimentu uprostřed týdne sehrály lepší předpovědi počasí pro americký středozápad. Na severozápadě Středozápadu by mělo pršet. Jak už bylo zmíněno, srpen je pro sóju kritickým měsícem pro plnění lusků, takže déšť by mohl zvýšit výnosový potenciál americké úrody. Počasí zůstává klíčovým faktorem ovlivňujícím sentiment, neboť několik států s nejvyšší produkcí, včetně Dakoty a Iowy, stále trpí suchem.
V minulém týdnu se v Illinois při prohlídce plodin Pro Farmer objevily pozitivní vyhlídky na výnosy sóji, přičemž počet lusků se odhaduje vyšší než v loňském roce a než je tříletý průměr. Stejně jako v případě obilovin nebyly vyhlídky ve státech dále na západě tak pozitivní, protože k podpoře vývoje výnosů je zapotřebí více dešťových srážek.
Určitou podporu v pátek poskytl silný prodej na vývoz z USA. Ve čtvrtek USA oznámily čistý prodej sójových bobů na období 2021/22 (6.-12. srpna) ve výši 2,14 mil. T z tohoto nárůstu připadá 1,03 mil. t na Čínu a 841 tis. t na neznámé destinace.
Podle společnosti Refinitiv se čínský dovoz sójových bobů z Brazílie v červenci 2021 snížil o 3,7 % (celkem 7,88 mil. t) oproti červenci 2020. Důvodem jsou nízké marže z lisování v důsledku poklesu cen vepřového masa v Číně.
Futures na řepku v Paříži (listopad-21) uzavřely v pátek o 9,50 EUR/t níže než v předchozím týdnu, na 557,50 EUR/t. Stalo se tak v návaznosti na zprávy o amerických mandátech na biopaliva a zlepšující se vyhlídky výnosů sóji v USA.
Celosvětová nabídka a poptávka po řepce se nadále jeví jako napjatá, přičemž poměr celosvětových zásob a spotřeby činí 6,4 %. To je nejnižší hodnota od roku 2016/17.
Nabídka řepky v Kanadě zůstává problémem, neboť se očekávají nejnižší výnosy od roku 2012 v důsledku horkých a suchých podmínek. V Saskatchewanu začala sklizeň s předstihem oproti loňskému roku, k 16. srpnu byla sklizena 4 %.