Očekává se však, že prudký pokles potenciálních vývozních cen bude mít znatelný dopad na evropský trh. Především proto, že evropští vývozci donedávna do značné míry profitovali z vysokých cen na jednom z nejdůležitějších exportních trhů.
Nyní musí přepočítat možné výnosy, a tím i své nákupní ceny na pozadí tohoto vývoje. Minulý pátek (10.6.) byla cena řeziva na americké termínové burze CME kótována na pouhých 556 USD. To bylo o dalších 156 USD, tedy o dobrých 20 % méně než před čtrnácti dny a o více než 55 % méně než při posledním cenovém vrcholu kolem 1200 USD v březnu.
Podle amerických analytiků ceny zřejmě klesají, protože prodejci i kupující pozorují, že produkce a nabídka opět roste. Měsíční průzkum mezi prodejci stavebních materiálů v USA ukázal, že v dubnu mělo omezené zásoby řeziva pouze 12 % z nich, což je o 61 % méně než před rokem. Analytici rovněž tvrdí, že vysoké ceny a rostoucí úrokové sazby z nemovitostí pomohly zmírnit nedostatek v posledních měsících.
I přes pokles cen je však řezivo v USA stále výrazně dražší než v dlouhodobém srovnání, a to 359 USD.
Výrazný posun nabídky a poptávky
"Největším faktorem bylo, že ceny šly nahoru, protože mohly," říká Tim Morris, manažer amerických nemovitostí, pro internetový portál Real Estate.“ Poptávka prostě převyšovala nabídku," říká Morris. Nyní se však situace na trhu zřejmě zásadně změnila, alespoň podle vývoje cen na trhu s futures.
Přinejmenším v USA hrají ceny obchodované na trhu s futures rozhodující roli pro fyzický trh. "Dřevo, které bude vyrobeno v příštích několika měsících, je již prodáno někomu s futures kontraktem," říká jeden z analytiků.
Stavebníci domů se obvykle dozvědí ceny dřeva od svého stavitele, který je získá od obchodníka se dřevem nebo pily. Ten stanoví cenu za určité množství dřeva na základě vývoje cen na trhu s futures. Ceny na trhu s futures se tak nakonec dostanou na trh s fyzickým dřevem.
Dodavatelé si však stěžují na velkou cenovou nejistotu. "Naši klienti potřebují mít přesnou představu o tom, jaké budou jejich náklady, aby mohli posoudit, zda má projekt smysl," píše se dále. Vzhledem k silně kolísajícím cenám je to pro všechny zúčastněné strany „chůze po laně“.
Vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby
Další signál, že poptávka po řezivu klesá, pochází přímo od jednoho z největších výrobců řeziva v Severní Americe, společnosti Canfor Corp, která omezila provozní plány pil v západní Kanadě. Od března společnost Canfor provozuje své pily na 80 % výrobní kapacity, uvádí finanční portál ZeroHedge.
Na straně maloobchodu obchodníci a analytici zaznamenali pokles poptávky po řezivu, protože spotřebitelé upouštějí od projektů na zlepšení bydlení aby měli více peněz na jiné věci - například na potraviny, pohonné hmoty a energie.
Centrální banky v USA a Evropě tento trend posílili zvýšením úrokových sazeb v létě, což by mohlo ceny dřeva ještě více snížit. V současné době se trh snaží zjistit, kde je nová cenová rovnováha, protože poptávka se zpomaluje a nabídka roste," uvedl velkoobchodník se dřevem Josh Goodman ze společnosti Sherwood Lumber.
V každém případě o tom ještě nebylo rozhodnuto. Na trhu s futures se ceny pro nadcházející měsíce opět mírně zvyšují. Do ledna 2023 dosáhnou ceny úrovně 610 USD. To by znamenalo nárůst o téměř 10 %.